NEWS

Szkolenia w symulatorze

W miarę rozwoju możliwości technicznych i technologicznych szkolenie z wykorzystaniem symulatora jest coraz powszechniejsze, także wśród doświadczonych kierowców, do podnoszenia własnych umiejętności i sprawdzenia się w sytuacjach potencjalnego zagrożenia.

Co może nam dać szkolenie?

Podstawową zaletą szkolenia w symulatorze jest możliwość odwzorowania jazdy w różnorodnych warunkach drogowych. Na życzenie kierowcy może on przejść test w mieście lub na obszarze niezabudowanym. Dostępne scenariusze przewidują jazdę po górskich ośnieżonych szlakach lub w warunkach wystąpienia ryzyka poślizgu. Istnieje też możliwość zaprogramowania pory roku i sprawdzenia swoich umiejętności podczas intensywnych opadów deszczu, śniegu czy w prażącym słońcu. Symulator posiada też scenariusze specjalne, które pozwolą kierowcy przetestować swoje reakcje, kiedy wystąpi konieczność wykonania slalomu lub jazdy po wybojach i wertepach. Dodatkowo w ramach korzystania z symulatora kierujący ma możliwość wyboru pomiędzy samochodem osobowym, autobusem, pojazdem ciężarowym, oraz ciągnikiem. siodłowym z ładunkami o różnej masie i zmiennym rozłożeniu środka ciężkości.

Zalety i wady symulatora

Niewątpliwą zaletą symulatora jest możliwość podniesienia kwalifikacji kierowcy w zakresie jazdy w ekstremalnych warunkach. Symulator pozwala umiejscowić nas w sytuacji, której przy normalnym prowadzeniu pojazdu z powodu zbyt dużego zagrożenia życia i zdrowia, praktycznie nie da się przećwiczyć. Dzięki temu kierowca może nauczyć się rozpoznawać potencjalnie niebezpieczne sytuacje i już podczas prawdziwej jazdy podejmować lepsze decyzje, celem uniknięcia ryzyka. Przewidywanie zagrożeń i zrozumienie zachowania pojazdów w trudnych warunkach to umiejętność, którą w realnym świecie uzyskać możemy jedynie w miarę zdobywania doświadczenia jako kierowca, co wymaga czasu. Symulator skraca ten czas. Warto jednak pamiętać, że symulator jazdy nie zastąpi prawdziwego kursu prawa jazdy i nie może stanowić alternatywy dla początkującego kierowcy.- jest doskonałym uzupełnieniem i rozszerzeniem umiejętności zdobywanych na podstawowym kursie. Wskazany jest też dla doświadczonych kierowców, którzy chcą podnosić i doskonalić swoje umiejętności.

Created with by KucharskiWebdeveloper

Top